ODBORNÁ POROTA OCENILA MIMOŘÁDNÉ ZÁSAHY A AKTIVITY DOBROVOLNÝCH HASIČŮ ZA ROK 2020

Odborná porota ocenila padesát jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky za profesionálně provedené zásahy a preventivní a společensky prospěšnou činnost. Toto prestižní ocenění, které se udílí jednou ročně, obdrželi dobrovolní hasiči ve středu 16.12.2020 v Brně za účasti patronů ankety Ilony Csákové Petra Rychlého a Ondřeje Vetchého. S ohledem na preventivní ochranná opatření se vyhlašování 10. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku muselo konat bez diváků v sále a bez zástupců a partnerů či spolupracujících organizací, díky nimž si finalisté odvezli finanční a věcné dary za více než 2 500 000 korun.

V důsledku koronavirové situace se nemohla uskutečnit celá řada pravidelných akcí a soutěží pořádaných právě dobrovolnými hasiči, kteří se do boje s koronavirem zapojili od prvních dnů v rámci celé České republiky. I přes tuto nepřízeň osudu se pořadatelům ankety Dobrovolní hasiči roku podařilo uspořádat desátý ročník Ankety a ocenit tak finalisty za jejich zásahy na dopravních nehodách, požárech, záchraně lidských životů a majetku. Sbory svá ocenění obdržely za pomoc v boji s šířením nákazy, ale také za práci s dětmi a preventivní výchovu ve svém okolí.

Vyhlášení ankety a udělené ocenění dobrovolným hasičům je důstojným poděkováním za jejich obětavý aktivní přístup, profesionalitu při zásahu a preventivní a výchovnou činnost. „Velmi si vážíme nasazení hasičů obzvlášť v této mimořádné době. Často jsou to právě dobrovolní hasiči, kteří jsou v první linii v boji proti koronaviru a pomáhají tam, kde je to nejvíce potřeba. Jsme hrdí na to, že stojíme jako partner Ankety už 10 let po jejich boku a jsme velmi rádi, že můžeme tímto způsobem ocenit jejich obětavou práci,“ řekl Pavel Káčer, zástupce generálního partnera ankety, společnosti GasNet.

Jedním z cílů ankety je posílit veřejné povědomí o nenahraditelnosti 360 tisíců aktivních členů dobrovolných hasičů v rámci integrovaného záchranného systému. Díky regionální působnosti to jsou právě oni, kdo přijíždí jako první a řeší prvotní zákroky při požárech, dopravních nehodách nebo povodních. „Paleta příběhů, při kterých zástupci hasičských sborů a jednotek hrají svou nepostradatelnou roli, je opravdu rozmanitá. Při požárech, nehodách a jiných nešťastných událostech, při výchově a aktivním vyžití dětí a mládeže, při akcích pro místní komunity nebo také při zajištění bezpečné a spolehlivé přepravy zemního plynu. V Anketě vyzdvihujeme některé z nich. Skrze ně však vyjadřujeme uznání všem,“ řekl Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS a člen odborné poroty.

Prostřednictvím ankety můžeme představit největší podporovatele a donátory dobrovolných hasičů v České republice, kterými jsou partneři ADHR, generální partner GasNet, hlavní partneři:  NET4GAS, Lesy České republiky, ČEZ, Ford Motor Company, a DCom. Dlouholetými partnery jsou také společnosti Gina Software, ČEPS, E.ON Česká republika, ZPMV ČR, Techsport, Medsol, Husqvarna, Požární bezpečnost, Patrol Group, Teleskopické stožáry, Vinařství Prokeš společně se spolupracujícími organizacemi jako je HZS ČR, SH ČMS, MHJ a ČHJ.

Oceňování jednotek a sborů dobrovolných hasičů natáčely také kamery České televize. Ta nejlepší zásahy a skutky představí prostřednictvím zábavného televizního pořadu široké veřejnosti. V rámci programu se mohou diváci těšit také na spoustu vtipů nejen o hasičích, ale také na hudební zábavu v podání Moniky Absolonové, Báry Basikové, 4 Tenorů a skupiny Kamelot.

Účastníkům letošního ročníku ankety blahopřejeme.

Jiří Bezděk

prezident spolku

NÁZEV JSDH KRAJ Oblast Počet hlasů
Ostrov KVK jih-západ Čech 556
Tři Sekery KVK 502
Zbiroh PLK 461
Lenora JČK 451
Stříbro PLK 402
Braškov SČK střed-sever Čech 762
Chotiměř ÚSK 708
Rožmitál pod Třemšínem SČK 699
Třebenice ÚSK 696
Plchov SČK 302
Smržovka LIK východ Čech 714
Dolní Roveň PAK 692
Kostelec nad Orlicí KHK 689
Horní Maršov KHK 683
Březiny PAK 450
Bělkovice – Lašťany OLK sever Moravy 752
Ratiboř ZLK 744
Havířov – Životice MSK 704
Kopřivnice MSK 700
Studénka MSK 532
Tvrdonice JMK jih Moravy 743
Golčův Jeníkov KVY 733
Rohozná KVY 687
Velké Pavlovice JMK 676
Strážnice JMK 659

 

NÁZEV SDH KRAJ Oblast Počet hlasů
Tři Sekery KVK jih-západ Čech 939
Paseky JČK 915
Stříbro PLK 669
Kostelec PLK 515
Pražák JČK 349
Turkovice SČK střed-sever Čech 949
Praha – Kunratice PHA 932
Telnice ÚSK 884
Osek ÚSK 875
Senec SČK 513
Dolní Dobrouč PAK východ Čech 907
Stráž pod Ralskem LIK 714
Proseč PAK 651
Ohnišťany KHK 614
Smržovka LIK 612
Stará Ves OLK sever Moravy 945
Morkovice ZLK 886
Dolní Životice MSK 875
Klimkovice MSK 860
Pustkovec MSK 464
Hrušky JMK jih Moravy 1072
Senetářov JMK 782
Jámy JMK 707
Brno-Královo Pole JMK 683
Brněnské Ivanovice JMK 392

TZ_ADHR_18-12-2020

,