Tisková konference – Anketa Dobrovolní hasiči roku 2014

Tisková konference, Brno, 4.4.2014

Tiskova konference - anketa dobrovolni hasici roku 2014

Milion korun za zásah a aktivní činnost pro dobrovolné hasiče

Jednotky a sbory dobrovolných hasičů z celé České republiky se mohou i letos přihlásit do ankety „Dobrovolní hasiči roku 2014“. Patnáct vítězných jednotek a stejný počet sborů, které vzejdou ze závěrečného hlasování, si mezi sebe rozdělí jeden milion korun. Vyplácená částka byla oproti minulému ročníku navýšena o 400 tisíc korun. Získané prostředky mohou vítězové účelově využít na nákup hasičské techniky a na další rozvoj své činnosti. Generálním partnerem ankety je energetická skupina RWE.

V Brně 4. dubna 2014 – Dnes byl zahájen 4. ročník celorepublikové ankety „Dobrovolní hasiči roku“, jejímž cílem je ocenit a finančně odměnit práci dobrovolných hasičů. Anketa je stejně jako v předchozích letech rozdělena do dvou kategorií. První je určena jednotkám sboru dobrovolných hasičů, u kterých se posuzuje zejména profesionalita, s jakou byl přihlášený zásah proveden. Druhá kategorie je tradičně vyhlášena pro sbory dobrovolných hasičů. Zde je opět hlavním kritériem hodnocení jejich preventivní činnosti. Rozhodným obdobím obou kategorií je časový úsek od 1. 7. 2013 do 30. 6. 2014.

Novinkou letošního ročníku je rozšíření spolupráce s partnery, díky kterému došlo i k navýšení finančních prostředků, jež budou vyplaceny na odměnách. Nejvýznamnější částkou na udržení a rozvoj činnosti dobrovolných hasičů přispěla energetická skupina RWE. Ta je od vzniku ankety jejím generálním partnerem.

Sbory dobrovolných hasičů mají nezastupitelnou roli v oblasti protipožární prevence. Jednotky dobrovolných hasičů zase ve spolupráci s profesionály významně přispívají k záchraně lidských životů a majetku. Pro naši energetickou skupinu jsou přirozeným partnerem při řešení mnoha situací. Velmi si činnosti dobrovolných hasičů vážíme a je nám ctí, že je můžeme také prostřednictvím této ankety podpořit,“ řekl Jan Valenta, jednatel a CEO RWE Distribuční služby.

Mezi významné partnery letošního ročníku se zařadily také společnosti NET4GAS a DCom. Anketu považuji za skvělou příležitost, jak podpořit nezastupitelnou úlohu dobrovolníků, lidí, kteří jsou ochotni nezištně pomoci druhým. A v mnoha případech to byli právě dobrovolní hasiči, kteří zachránili nejeden lidský život. Velmi si jejich práce cením a jsem hrdý na to, že můžeme být partnery této soutěže. Zároveň jsem velmi rád, že jsme na konci minulého roku podpořili právě Sbory dobrovolných hasičů, konkrétně v krušnohorských obcích Brandov a Hora sv. Kateřiny, kterým jsme věnovali dva plně vybavené hasičské vozy,“ řekl v této souvislosti jednatel společnosti NET4GAS Radek Benčík, COO NET4GAS, s.r.o.

Podporu hasičům i hlasující veřejnosti přináší společnost Vítkovice Tours a také společnost Brno Car, která do propagace ankety zapůjčila dva osobní vozy. Novou energii poskytuje řada záštit významných osobností z řad Ministerstva vnitra, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva zemědělství, Generálního ředitelství HZS ČR a některých krajů ČR. Výrazným prvkem jsou nové webové stránky www.adhr.cz, které umožní přehlednější a snazší hlasování veřejnosti přes internet nebo prostřednictvím chytrých telefonů. Nadále bude možné hlasovat také prostřednictvím SMS.

Myšlenka, kterou anketa přináší, je zasloužené ocenění práce dobrovolných hasičů, kterou by si veřejnost měla více uvědomovat. Seznam účastníků finálového kola je dobře prověřeným zdrojem informací pro ty, kteří chtějí své prostředky či podporu poskytnout i nad rámec ankety , řekl brig. gen. Ing. Miloš Svoboda, předseda odborné poroty. Změna bude patrná také na samotném vyhlášení výsledků ankety, které proběhne v listopadu.

Jednotky a sbory se mohou hlásit od dnešního dne až do 31. července 2014, kdy bude ukončeno přihlašování do letošního ročníku ankety. Veřejné hlasování bude zahájeno v září 2014 a bude probíhat po dobu sedmi týdnů.

Časový harmonogram:

  • Vyhlášení ankety 2014                                                             4. 4. 2014
  • Zahájení přihlašování                                                               30. 4 2014
  • Ukončení přihlašování                                                             31. 7. 2014
  • Vyhlášení finalistů a zahájení veřejného hlasování                  8. – 12. 9. 2014
  • Ukončení veřejného hlasování                                                 31. 10. 2014
  • Slavnostní vyhlášení výsledků ankety                                       13. 11. 2014

 

Jiří Bezděk

prezident spolku

Svatý Florián – Dobrovolní hasiči roku, z. s.

Zubatého 1, 614 00 Brno

 

Rozhovor s brig. gen. Ing. Milošem Svobodou

 

Fotogalerie

Zdroj fotogalerie: http://www.firebrno.cz/milion-korun-pro-viteze-ankety-dobrovolni-hasici-roku-2014

Tisková zpráva ke stažení

Tisková zpráva ADHR 04-04-2014 ke stažení zde

 

O tiskové konferenci napsali

http://www.centrumnews.cz/zpravodajstvi/brno-stred/dobrovolni-hasici-si-letos-diky-ankete-mezi-sebe-rozdeli-milion-korun-71524

http://www.rwe.cz/o-rwe/tiskove-zpravy-4524/

http://www.pozary.cz/clanek/82315-anketa-dobrovolni-hasici-roku-se-uskutecni-i-v-roce-2014-prihlasovani-zacne-posledni-dubnovy-den/

http://www.firebrno.cz/milion-korun-pro-viteze-ankety-dobrovolni-hasici-roku-2014

http://www.zpmvcr.cz/pobocky/jihomoravsky-kraj-kraj-vysocina/anketa-dobrovolni-hasici-roku-byla-vyhlasena/