PADESÁT JEDNOTEK A SBORŮ DOBROVOLNÝCH HASIČŮ ZÍSKALO OCENĚNÍ ZA PROVEDENÉ ZÁSAHY A ČINNOST

Odborná porota ankety Dobrovolní hasiči roku nominovala 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky na ocenění Dobrovolní hasiči roku 2022 za profesionálně provedené zásahy a preventivní a výchovnou činnost. Ocenění jejich práce proběhlo v rámci probíhajícího 12. ročníku Ankety. Pořadí oceněných nyní určí veřejnost svým hlasováním. Finalisté na prvních třech místech k ocenění navíc díky partnerům obdrží i finanční a věcné dary v hodnotě cca 2 miliony korun. Hlasovat můžete až do 20.10.2022.

Hlavním cílem Ankety Dobrovolní Hasiči Roku je ocenit a finančně i věcně podpořit dobrovolnickou činnost hasičů i v těch nejmenších obcích a současně veřejnosti ukázat důležitost a nepostradatelnost jejich zapojení mezi složky integrovaného záchranného systému a představit jejich dobrovolnou činnost. “Z událostí, které loni postihlo Hodonínsko a Břeclavsko i z letošního požáru v Hřensku je zřetelné, jak významná je pomoc jednotek dobrovolných hasičů. Dnes jsme nominovali 50 jednotek a sborů dobrovolných hasičů, kteří budou oceněni při slavnostním vyhlášení 16. listopadu, ale poděkování za jejich práci patří všem, a to včetně partnerů, kteří dobrovolné hasiče prostřednictvím Ankety podporují. “, zdůraznil náměstek generálního ředitele HZS ČR a místopředseda Odborné poroty, brig. gen. Mgr. Slavomír Bel, MSc.

Odborná porota letos posuzovala 128 přihlášek. „Jsem rád, že s Anketou oceňujeme práci dobrovolných hasičů spolehlivě již 12 let. Naše podpora navíc nespočívá pouze ve finanční pomoci prostřednictvím Ankety, ale také v samotné podpoře dobrovolnické činnosti našich zaměstnanců. Mnoho dobrovolných hasičů je totiž i mezi námi plynaři a když to situace vyžaduje, umožňujeme jim zapojit se do akcí. Tak tomu bylo i v případě požáru v Českém Švýcarsku,uvedl Petr Koutný, provozní ředitel společnosti GasNet a člen Odborné poroty.

Hlasovat o oceněných, z nichž 10 obdrží prestižní skleněnou hasičskou helmu, může také veřejnost, a to dvěma způsoby: prostřednictvím hlasovacího formuláře přímo na stránkách ankety www.adhr.cz, nebo zasláním hlasovací SMS. Podrobnosti k hlasování jsou uvedeny na stránkách Ankety. Při slavnostním předávání ocenění 16. listopadu 2022 obdrží k 50. výročí hry Plamen také pěti „Kolektivů mladých hasičů“.

„Události posledních let ukazují stále jasněji, jak důležitá je v případě různých neštěstí a extrémního počasí pomoc druhých. Mezi ty nejdůležitější patří i ta, které se nám dostává právě od dobrovolných hasičů. Stejně významné jsou však i zásahy u dopravních nehod, požárů nebo lokálních záplav, o kterých není tak slyšet, ale jsou stejně důležité a v rámci Ankety jim máme možnost poděkovat a vyjádřit naši podporu.“, řekl Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS a člen odborné poroty.

Oceňování dobrovolných hasičů probíhá pod záštitou 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Mgr. Bc. Víta Rakušana, ministra financí Ing. Zbyňka Stanjury, místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj PhDr. Ivana Bartoše, Ph.D. a ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly.

Záštitu nad akcí převzal generální ředitel HZS ČR generálporučík Ing. Vladimír Vlček a náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Mgr. Slavomír Bell, MSc, MBA.

Finanční dary a záchranářskou techniku v hodnotě 2 400 000 Kč obdrží díky partnerům Ankety oceňovaní finalisté na prvních třech místech. Dlouhodobými partnery Ankety a podporovateli dobrovolných hasičů jsou: společnost GasNet, generální partner, hlavní partneři, společnosti Net4Gas, Lesy ČR, ČEZ, a.s., Ford Motor Company a společnost DCom. Partnerskou strukturu tvoří společnosti Česká pošta, ČEPS, EG.D, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, Medsol, Požární bezpečnost, Patrol, Techsport, Vinařství Prokeš, Teleskopické stožáry a Rescop.

 

Jiří Bezděk

prezident spolku

—————————————————————————————————————————

Posláním ankety Dobrovolní hasiči roku je propagovat celospolečenský přínos dobrovolných hasičů široké veřejnosti prostřednictvím již provedených zásahů a preventivní činnosti. Během uplynulých jedenácti ročníků Ankety Dobrovolní hasiči roku bylo uděleno 472 ocenění doprovázené dary finančními a věcnými dary ve výši 23,5 milionů korun. Hlavním symbolem ocenění, které získávají finalisté na prvních místech, je od roku 2014 skleněná zásahová helma ve skutečné velikosti, která je dílem českých sklářů. V roce 2020 odborná porota udělila mimořádné ocenění – Zlatou hasičskou helmu za mimořádný počin se záchranu lidského života.

 

OCENĚNÍ JEDNOTKA SBORU DOBROVOLNÝCH HASIČŮ

střed-sever Čech JSSC… 1 Čelákovice SČK sever Moravy   JSM… 1 Havířov – Životice MSK
2 Hřensko ÚSK 2 Hošťálková ZLK
3 Senohraby SČK 3 Koryčany ZLK
4 Varnsdorf ÚSK 4 Lipník nad Bečvou OLK
5 Višňová u Příbrami SČK 5 Němčice nad Hanou OLK
   
jih-západ Čech  JJZ… 1 Bor PLK jih Moravy     JJM… 1 Černovice VYS
2 Domažlice PLK 2 Česká Bělá VYS
3 Chrášťany JČK 3 Luka nad Jihlavou VYS
4 JSDHO Město Touškov PLK 4 Strážnice JMK
5 Nýrsko PLK 5 Ždírec nad Doubravou VYS
   
východ Čech   JVC… 1 Dolní Dobrouč PAK        
2 Horní Maršov KHK        
3 Kopidlno KHK        
4 Městečko Trnávka PAK        
5 Stráž pod Ralskem LBK        

 

OCENĚNÍ SBORU a HASIČSKÝ SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ 

střed-sever Čech  SSSC… 1 Háj u Duchcova ÚSK sever Moravy   SSM… 1 Jablůnka ZLK
2 Klapý ÚSK 2 Klimkovice MSK
3 Praha PHA 3 Opava MSK
4 Praha – Kunratice PHA 4 Rokytnice – MHJ OLK
5 Trhový Štěpánov SČK 5 Vigantice ZLK
   
jih-západ Čech  SJZ… 1 Dobrošov JČK jih Moravy     SJM… 1 Bořitov JMK
2 Chyšky JČK 2 Hlubočany JMK
3 Milevsko JČK 3 Jámy VYS
4 Pražák JČK 4 Louka JMK
5 Vacov JČK 5 Medlovice JMK
   
východ Čech   SVC… 1 Dolní Dobrouč PAK        
2 Kopidlno KHK        
3 Peklo nad Zdobnicí KHK        
4 Prosetín – ČHJ PAK        
5 Žďárec u Seče PAK        

 

50. výročí hry plamen – kolektiv mladých hasičů

Dobrošov JČK
Domažlice PLK
Opava MSK
Rádlo LBK
Svatá Maří JČK

 

,