ZAČAL 12. ROČNÍK OCENĚNÍ ZÁSAHŮ A ČINNOSTÍ DOBROVOLNÝCH HASIČŮ

Jednotky a sbory dobrovolných hasičů z celé České republiky se od dnešního dne mohou hlásit do letošního, už 12. ročníku udílení ocenění Dobrovolní hasiči roku. Partneři Ankety, ale i široká veřejnost tak pravidelně vyjadřují poděkování za dobrovolnou, obětavou a současně profesionální činnost jednotek, sborů a hasičských sborů. Přihlašování zásahů, preventivní a výchovné činnosti s obdobím 1.7.2021 až 30.6.2022 může přihlásit každá jednotka nebo sbor z České republiky nejpozději do 27.7.2022. Z nich pak odborná porota vybere 50 finalistů, kteří v listopadu obdrží ocenění „Dobrovolní hasiči roku 2022“. Pro finalisty na prvních třech místech opět pořadatelé a partneři Ankety připravili finanční a věcné ceny, které jim pomohou k pořízení nové hasičské techniky a vybavení.

Pravidla dvanáctého ročníku vychází ze zjednodušení hodnotících kritérií loňského ročníku, kterým jsme reagovali na mimořádnou covidovou situaci a i letošní ročník bude odrážet současnou situaci, tedy zapojení a poskytovanou pomoc dobrovolných hasičů v souvislosti s děním na Ukrajině. Na základě doručených přihlášek odborná porota, složená ze zástupců Partnerů, HZS ČR, SH ČMS, MHJ, ČHJ a pořadatele, vybere 25 jednotek a 25 sborů nebo hasičských sborů dobrovolných hasičů, kteří za svoji činnost obdrží ocenění.

Dvěma novými členy Odborné poroty jsou generální ředitel HZS ČR generálporučík Vladimír Vlček, jenž je předsedou poroty a Petr Koutný ze společnosti GasNet, která je tradičním generálním partnerem akce: „Již po dvanácté budeme oceňovat aktivity dobrovolných hasičů, kteří jsou klíčovými partnery plynařů. Ocenění je důstojným poděkováním skupiny GasNet hasičům za spolupráci při zásazích, za profesionalitu i preventivní činnost,” vysvětluje Petr Koutný, ředitel provozu a údržby společnosti GasNet.

Generální ředitel HZS ČR genpor. Ing. Vladimír Vlček, který je současně předsedou odborné poroty, zdůraznil: „Vedle práce dobrovolných hasičů si naše uznání a poděkování zaslouží také partneři, kteří dobrovolné hasiče dlouhodobě podporují. Díky nim se během uplynulých 11 ročníků podařilo ocenit 472 jednotek a sborů dobrovolných hasičů, kteří pro svoji další činnost získaly finanční a věcné dary za více jak 23,5 miliónů korun.“

Významnými podporovateli dobrovolných hasičů a dlouholetými hlavními partnery Ankety jsou společnosti Net4Gas, Lesy ČR, ČEZ, Ford Motor Company a DCom. Partnerskou strukturu naplňují společnosti Česká pošta, ČEPS, EG.D, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky, Medsol, Požární bezpečnost, Patrol, Techsport, Vinařství Prokeš, Teleskopické stožáry a Rescop.

„Každý rok pročítáme desítky nových příběhů, ve kterých hasiči bojují buď s živly nebo o záchranu lidských životů a majetku. Oceňuji proto práci a zapojení všech dobrovolných hasičů a vážím si jejich odhodlání pomáhat. Podporou Ankety tak chceme opakovaně vyjádřit hasičům naše poděkování a uznání,“ říká Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS a člen odborné poroty.

Na jednotky a sbory, kteří v závěrečném veřejném hlasování získají největší počet hlasů i v letošním roce čeká speciální ocenění v podobě skleněné zásahové helmy v životní velikosti. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v listopadu za účasti kamer České televize.

Elektronický formulář pro přihlášení a pravidla jsou přístupné na internetových stránkách www.adhr.cz. Seznámit se s nimi bude možné také v rámci Roadshow s rádiem Český Impuls s prezentačním stánkem Ankety, na němž organizátoři seznámí zájemce s pravidly, postupem pro přihlášení i letošními cenami pro oceňované, které poskytli partneři Ankety.

Dalšími mediálními partnery, podporujícími Anketu i dobrovolné hasiče dlouhodobě, jsou Deník, Ráááádio Impuls, Časopis 112, Požáry.cz, Hasičovo, TV a BrnoŽurnál.

 

Jiří Bezděk

prezident spolku

 

Přihlašovací formuláře

Přihlašovací formulář jednotky

Přihlašovací formulář sboru

Přihlašovací formulář kolektiv

 

Interview z tiskové konference

Interview poskytnul generální ředitelem HZS ČR – Generálporučík Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA. 

Uslyšíte odpovědi například na otázky: Co je podle Vás tím hlavním přínosem a významem této Ankety a jak vnímáte funkci předsedy odborné poroty? Jak je to se zájmem lidí o práci u hasičů a máte dost fyzicky zdatných zájemců?

 

Interview poskytnul ředitel provozu a údržby společnosti GasNet – Ing. Petr Koutný 

Uslyšíte odpovědi například na otázky: Jak často se při vaší práci potkáváte s hasiči, a setkáváte se častěji s dobrovolnými nebo profesionálními? Byl jste někdy hasič, případně podporuje vaše společnost zapojení zaměstnanců do jednotek sborů dobrovolných hasičů?

 

Posláním ankety Dobrovolní hasiči roku je propagovat celospolečenský přínos dobrovolných hasičů široké veřejnosti prostřednictvím již provedených zásahů a preventivní činnosti. Během uplynulých osmi let Ankety Dobrovolní hasiči roku bylo uděleno 472 ocenění doprovázené finančními a věcnými dary ve výši 23,5 milionů korun. Hlavním symbolem ocenění, které získávají finalisté na prvních místech, je od roku 2014 skleněná zásahová helma ve skutečné velikosti, která je dílem českých sklářů. V roce 2020 odborná porota udělila mimořádné ocenění – zlatou hasičskou helmu členu JSDHO za záchranu lidského života.

Doplněk na web a pro média:

Záštitu nad akcí převzal generální ředitel HZS ČR generálporučík. Ing. Vladimír Vlček a náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Mgr. Slavomír Bell. Svoji záštitu Anketě také udělil 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Mgr. Bc. Vít Rakušan, ministr financí Ing. Zbyněk Stanjura, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. a ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula.

Tiskova_zprava_ADHR_2022_05_27

,